trend dekor logo

Laminant Parke

Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kâğıtların üst üste konularak, sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemeye laminat denir.

Laminat zemin kaplama malzemesi olarak bilinen ürün 80'lerin başında İsveç'te üretilmiştir. Birkaç kat kâğıdın özel reçineler kullanılarak birbirlerine preslenmesi sonucu aşınmaya ve yüksek dayanıklılığa sahip bir kaplama malzemesidir. Laminatta dekoratif kâğıt dizaynda belirleyicidir.

Çözülmesi gereken en büyük problem, aşınma sorunudur. Zeminde kullanılan laminat, üzerinde yürüneceği için bir mutfak tezgâhından veya mobilyalardan daha çok aşınmaya uğrar. Bu neden ile parke için üretilen laminatın aşınma dayanımı 20 kat fazladır.

Laminat parke döşendiğinde zemin bütünlük kazanır. Bu biçimde birleştirilmiş zemin, eve taşınan yağmur ve kara, kaza sonucu olan dökülmelere karşı dayanıklı olur. Zemin kaplama malzemesinin bu güçlü bütünlüğü, kitaplık veya buzdolabı gibi ağır eşyaların direk olarak zemine konmasına olanak sağlar.

Özellikle twin clik sistem ile döşenir ise son derece sağlam bir zemin oluşturulur. Kaplanacak zemin düzgün ise laminat direk olarak eski zeminin üzerine kaplanabilir. Bu durum hem döşeme zamanını kısaltır hem de döşeme işleminin ucuza mal olmasını sağlar.

Profesyonellerin tercihi twin clik sistemdir. Ayrıca laminat parkede içerik olarak mekânın hava kalitesini etkileyen kimyasal maddeler yok denecek kadar azdır.

trend logo Trend Dekor İthal Duvar Kağıtları   Saray Mah. Stad Cad. No:5/A   Alanya Antalya
Tel: 0532 255 38 08     Faks: 0242 511 82 99